Výpočet důchodu

Zpět na: O důchodech

Výpočet důchodu

Samotný výpočet důchodu je komplikovanou záležitostí a je obtížné, aby jej člověk neznalý problematiky dobře provedl. Protože výpočet důchodu závisí prakticky na datech z celého života, může se stát (a stává se), že se při něm udělá chyba a senioři tak pobírají na důchodě méně, než by měli a ani o tom nemusí vědět.

Co ovlivňuje výpočet důchodu?

Do výpočtu důchodu vstupují zpravidla dvě zásadní okolnosti: 1) Jak dlouho jste pracovali, studovali, starali se o děti, atd. 2) Kolik jste si vydělali od roku 1986 (platí pro většinu lidí, kteří se nyní chystají do starobního důchodu).

Není pravda, že poslední roky ovlivňují výši důchodu méně či více. Pro poslední roky platí stejná pravidla. Výjimkou je rok, kdy Vám je důchod přiznán. Z tohoto roku se do Vašeho důchodu již nepočítají dosažené výdělky. Někdy je to výhoda, někdy nevýhoda. Záleží na tom, jestli vyděláváte v tomto posledním roce pro Vás nadprůměrně.

Výše výdělků při výpočtu důchodu

Z Vašich výdělků od roku 1986 se stanoví takzvaný osobní vyměřovací základ. To je průměrná hrubá měsíční mzda přepočítaná na aktuální hodnotu peněz. Vydělat v roce 1990 sto tisíc nebylo jako vydělat nyní sto tisíc. Je tedy třeba starší výdělky přepočítat vzhledem k aktuální průměrné mzdě. Poté, co takto přepočítáte všechny výdělky, spočítáte z této částky, kolik jste si vydělávali průměrně za měsíc, započtete tzv. vyloučené doby a dostanete zmiňovaný osobní vyměřovací základ.

Výpočtový základ

Z osobního vyměřovacího základu musíte dále spočítat výpočtový základ. Výpočtový základ je zredukovaný osobní vyměřovací základ. Tato redukce je sociální solidaritou zakotvenou v zákoně. Bohatší přispívají na důchody chudším. Pokud je Váš osobní vyměřovací základ nižší než první redukční hranice (nevydělávali jste mnoho), nic se neredukuje. Pokud je osobní vyměřovací základ vyšší než první redukční hranice, dostanete z částky přesahující první redukční hranici 26%, a pokud je Váš osobní vyměřovací základ vyšší než druhá redukční hranice, k částce přesahující tuto druhou redukční hranici se vůbec nepřihlédne. Touto redukcí osobního vyměřovacího základu dostanete Váš výpočtový základ. V minulosti se parametry redukcí osobního vyměřovacího základu měnily, uvedené redukce platí pro důchody přiznané od roku 2015. Konkrétní redukční hranice závisí na aktuální výši průměrné mzdy v ČR (každým rokem se tedy mění).

Příklady redukcí osobního vyměřovacího základu

Osobní vyměřovací základ ve výši 10 000 Kč by se při přiznání důchodu v roce 2019 zredukoval na výpočtový základ ve výši 10 000 Kč. Jinými slovy, na člověka, který pobíral průměrně 10 000 Kč hrubého, se pro potřeby výpočtu důchodu pohlíží, jako kdyby pobíral 10 000 Kč. Osobní vyměřovací základ je pod první redukční hranicí, tak se tedy nijak neredukuje.

Osobní vyměřovací základ ve výši 23 000 Kč by se při přiznání důchodu v roce 2019 zredukoval na výpočtový základ ve výši 16 628 Kč. Na člověka, který pobíral průměrně 23 000 Kč hrubého, se pro potřeby výpočtu důchodu pohlíží, jako kdyby pobíral 16 628 Kč.

Osobní vyměřovací základ ve výši 38 476 Kč by se při přiznání důchodu v roce 2019 zredukoval na výpočtový základ ve výši 20 651 Kč. Na člověka, který pobíral průměrně 38 476 Kč hrubého, se pro potřeby výpočtu důchodu pohlíží, jako kdyby pobíral 20 651 Kč.

Osobní vyměřovací základ ve výši 100 000 Kč by se při přiznání důchodu v roce 2019 zredukoval na výpočtový základ ve výši 36 648 Kč. Na člověka, který pobíral průměrně 100 000 Kč hrubého, se pro potřeby výpočtu důchodu pohlíží, jako kdyby pobíral 36 648 Kč.

Osobní vyměřovací základ ve výši 130 796 Kč by se při přiznání důchodu v roce 2019 zredukoval na výpočtový základ ve výši 44 655 Kč. Na člověka, který pobíral průměrně 130 796 Kč hrubého, se pro potřeby výpočtu důchodu pohlíží, jako kdyby pobíral 44 655 Kč. Osobní vyměřovací základ je zde roven druhé redukční hranici.

Osobní vyměřovací základ ve výši 250 000 Kč by se při přiznání důchodu v roce 2019 zredukoval na výpočtový základ ve výši 44 655 Kč. Jinými slovy, na člověka, který pobíral průměrně 250 000 Kč hrubého, se pro potřeby výpočtu důchodu pohlíží, jako kdyby pobíral 44 655 Kč. Osobní vyměřovací základ je vyšší než druhá redukční hranice a je jedno o kolik, protože k částce přesahující druhou redukční hranici se nepřihlédne (zredukuje se zcela). Takže pokud vyděláváte (vydělávali jste) opravdu hodně, je to z hlediska výše důchodu od nějakého příjmu jedno…

Anketa: Je výpočet důchodu se sociální solidaritou nastaven spravedlivě?

Doba pojištění při výpočtu důchodu

Nyní si musíte spočítat, kolik máte doby důchodového pojištění – a to bývá kámen úrazu, doby se hodnotí různě (péče o dítě, pracovní úřad, práce, atd.). Pokud si například spočítáte, že doba pojištění činí 42 let a 30 dní, dostanete k důchodu za každý ukončený rok pojištění 1,5% z výpočtového základu. Tedy v tomto případě 42*1,5 = 63%. K této částce ještě připočítáte základní výměru (obvykle se každý rok mění) a máte výpočet důchodu hotový. Pokud počítáte předčasný důchod, je třeba důchod pokrátit o několik daných procent z výpočtového základu. Pokud přesluhujete, naopak k důchodu část výpočtového základu připočítáte.

Konkrétní příklady výpočtu důchodu

V tabulce uvádím konkrétní výpočty řádného důchodu. Porovnáním je vidět, jak vysoká je sociální solidarita. Dvojnásobná průměrná mzda (osobní vyměřovací základ) rozhodně neznamená dvojnásobný důchod.

Výpočet důchodu
Výpočet důchodu

Předběžný výpočet důchodu

Jestli jste dočetli až sem, patrně Vás zajímá, jak si provést předběžný výpočet důchodu samostatně. Na internetu je celá řada kalkulaček výše důchodu, které bych vám nedoporučil. Sama ČSSZ poskytla kalkulačku výše důchodu pro předběžné výpočty důchodu, ale naposledy, co jsem se na ni díval, obsahovala celkem zásadní chyby. Naopak bych mohl doporučit kalkulačku, o kterou se stará Ministerstvo práce a sociálních věcí. Až na pár drobností počítá dobře. Kámen úrazu je (a to platí o všech důchodových kalkulačkách), ji naplnit správnými daty a výsledky správně interpretovat. Předběžný výpočet důchodu ve vlastní režii tak může sloužit k hrubému odhadu Vaší budoucí situace. Nezjistíte však důležité údaje typu, kdy získáváte ukončený rok doby pojištění, porovnání přelomu let, za jaké období podat žádost o zápočet vyloučených dob, apod. Pokud se rozhodnete využít mých služeb, můžete podat žádost o předběžný výpočet např. přes kontaktní formulář.

Vše, co potřebujete k optimálnímu řešení Vaší důchodové situace!

10+ let poradenství, 2500+ klientů, dostupnost po celé ČR, stovky krásných referencí

Zpět na: O důchodech