Důchodový slovníček

Zpět na: O důchodech

Důchodový slovníček

ČSSZ a důchody – ČSSZ nebo-li Česká správa sociálního zabezpečení je úřad, který Vám mimo jiné stanoví výši důchodu. U něj si též můžete požádat o Informativní osobní list důchodového pojištění. V případě, že chcete podat žádost o důchod, můžete využít těchto informací. Pokud Vás zajímá něco z důchodové problematiky, přečtěte si následující články: Informace o tom jak se vypočítává důchod – výpočet důchodu.

Dočasně krácený důchod – Dočasně krácený důchod je forma předčasného důchodu, který se při dosažení důchodového věku vyrovná do standardní výše klasického starobního důchodu (tzn. není trvale krácen na rozdíl od klasického předčasného důchodu). Využít této možnosti mohou pouze ti, kteří byli částečně, nebo plně invalidní před rokem 2002. Pro ně tento důchod představuje výhodnou variantu. Tato varianta je bohužel již pro většinu těch, které nyní čeká odchod do důchodu, nedostupná.

Osobní vyměřovací základ – Osobní vyměřovací základ je Vaše průměrná měsíční hrubá mzda/vyměřovací základ. Počítá se zpravidla od roku 1986 a navyšuje se v závislosti na růstu průměrné mzdy v ČR.

Výpočtový základ – Výpočtový základ je pokrácený osobní vyměřovací základ. Krátí se kvůli sociální solidaritě.

Prohlášení dvou svědků, formulář – Pokud zjistíme, že Vám chybí nějaká doba v zápočtu důchodu, která se běžně do důchodu počítá a nepodaří se doložit prokazujícími doklady, je možné použít svědeckou výpověď dvou svědků. Na uznání takové doby ale není automatický právní nárok. Je tedy potřeba vybrat oba svědky zvláště pečlivě – ČSSZ může napadnout jejich věrohodnost. Je dobré připojit k prohlášení doplňující přílohy a vše dobře sepsat, jde totiž o hodně. Zápočet několika málo let může znamenat navíc několik tisíc ročně na vyšším důchodě.

Zákon o důchodovém pojištění – Pravidla, podle kterých se počítají důchody, nalezneme v zákonu číslo 155 z roku 1995 ze dne 30. června. Zákon obsahuje více než 25 000 slov a za posledních 20 let byl více než 40x změněn (stává se tak, že i kvůli opomenutí novel Vám chybně vypočítají důchod). Aktuální zákon naleznete např. zde. Pokud chcete jiné než aktuální znění, např. znění k datu přiznání Vašeho důchodu, napište mi. Mohu Vám je obratem poslat.

Důchod na účet – Váš důchod si můžete nechat zasílat na účet. Nemusíte tak čekat na pošťáka, ani si pro něj chodit pravidelně na poštu. Pokud jste si ještě posílání důchodu na účet nezřídili, postupujte dle informací zde.

Zpět na: O důchodech